بررسی محیط کار افسران پلیس از نظر طب کار(6)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 17 اسفند 1397

بررسی محیط کار افسران پلیس از نظر طب کار(6)

در مقالات قبلی راجع به طب کار و بهداشت حرفه ای و این که چه تأثیرات مثبت و مفیدی را در میان افسران پلیس به وجود آورده اند صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که طب کار و بهداشت حرفه ای تا چه اندازه در زندگی و شغل های پرخطر به خصوص در میان افسران پلیس تأثیر گذار هستند.

طب کار و بهداشت حرفه ای در زمینه های مختلف  خطراتی که افسران پلیس را دچار نگرانی کرده است را مورد تحقیق و بررسی قرار داده استف از جمله این تحقیقات خطرات شیمیایی، خطرات بیولوژیکی، خطرات اورنومیک، خطرات روان شناختی، خطرات سازمان.

خطرات شیمیایی:

طبق تحقیقاتی که طب کارو بهداشت حرفه ای در میان چندین افسر پلیس در آلمان انجام داده اند، نشان داده شده که استفاده دائمی از گاز های اشک آور برای دفاع از خود می تواند منجر به مشکلات تنفسی، چشمی وآسیب رساندن به پوست آن ها شود.

علاوه برخطرات شیمیایی ذکر شده که ممکن است سلامت افسران پلیس را به خطر بیاندازد، طب کار و بهداشت حرفه ای با بررسی های بیشتر به این نتیجه رسیدند که خطرات بیولوژیکی نیز ممکن است برای افسران مشکلاتی را ایجاد کند.

خطرات بیولوژیکی:

 خطر ابتلاء به بیماری های مسری مانند اچ آی وی، هپاتیت عفونی و هاری را شامل می شود. با بررسی هایی که طب کار و بهداشت حرفه ای در میان افسران پلیس در مکزیک داشته اند، به این نتیجه پی بردند که 16.7 درصد از افسران پلیسی که در در محل کار هستند، ارتباط مستقیمی با سرنگ هایی که آلوده به موادمخدر می باشند و همچنین نیز سوزن های شکسته شده می باشند. این مواجهه مستقیم ممکن است منجر به انتقال آلودگی از طریق خون به افسران پلیس شود.

طبق مطالعه دیگری از طب کارو بهداشت حرفه ای در زمینه خطرات بیولوژیکی که افسران پلیس را تهدید می کند، در اداره پلیس سن دیگو، از میان دو گروه از افسران پلیس خواسته شد که آزمایشتای را انجام دهند.

گروه اول افسرانی بودند که شغلشان در معرض ارتباط با سرنگ های آلوده و مواد مخدر بودند و گروه دوم، افسرانی بودند که وظایف گشت زنی را عهده دار بودند. بعد از انجام آزمایشاتی که طب کار و بهداشت حرفه ای تنظیم کرده بودند، نشان داده شد که گروه اول بیشتر از گروه دوم در معرض ابتلا به هپاتیت و سایر بیماری های غفونی بودند.

خطرات اورنومیک:

تحقیقاتی که طب کار و بهداشت حرفه ای بر این موضوع داشته اند، نشان داده شده که افسرانی که بیشتر در حال گشت زنی و رانندگی می باشند دچار خطرات آرگونومیک می شوند. خطرات آرگونومی منجر به اختلالات اسکلتی-عضلانی می شود.

خطرات روان شناختی:

ترومای احساسی یک خطر روان شناختی رایج است که می تواند به دلیل وقوع حوادث دردناک، حوادث وحشتناک، گروگان گیری، آسیب های جسمی و استرسورهای روانی بر افسران پلیس تأثیر بگذارد. طب کار و بهداشت حرفه ای با مطالعاتی که روی آسیب های روان شناختی بر افسران پلیس داشته اند به این نتیجه رسیده اند که بیشترین خطری که یک افسر پلیس ممکن است به آن دچار شود، اختلالات استرس است که با توجه به قرارگرفتن در معرض حوادث تهدید کننده رخ می دهد. استرس بر زندگی روانی، اجتماعی و عاطفی افسران پلیس بسیار تأثیر گذار خواهد بود. طبق تحقیقات طب کارو بهداشت حرفه ای که در میان چندین کشور مرزی انجام دادند، نشان داد که نبود منابع، دستمزد کم و کار بیش از اندازه از عوامل استرس زا در میان افسران پلیس می باشد.

 

           

 

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید