بررسی محیط سالن های زیبایی از دیدگاه طب کار(1)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 14 فروردین 1398

بررسی محیط سالن های زیبایی از دیدگاه طب کار(1)

همان گونه که در مطالب قبل راجع به بررسی ها و تلاش های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در میان چندین شغل متفاوت و مختلف مانند محیط کار افسران پلیس، پرستاران بخش دیالیز و کارکنان جمع آوری زباله های الکرونیکی صحبت کردیم و مطالبی را در اختیار شما عزیزان قراردادیم، در این مقاله می خواهیم راجع به تحقیقات و بررسی هایی که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای برروی مواد و لوازم آلاینده و سمی که در آرایشگاه ها استفاده می شود اطلاعاتی را دراختیارشما خوانندگان عزیز قرار دهیم.

استفاده از محصولات آرایشی در سالن های زیبایی انواع مختلفی از آلاینده های سمی در هوا را منتشر می کند.  هدف ازاین بررسی و مطالعه کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، اندازه گیری آلاینده هایی مانند بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، زایلین، فرمالدهید و استالدهید در 20 سالن زیبایی در کلان شهر تهران است.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، از بین20 سالن که در تهران بودند چندین نوع از آلاینده ها را جمع آوری کردند و مورد آزمایش قرار دادند تا به میزان آلایندگی آن ها پی ببرند. غلظت داخل محیط هرکدام از آلاینده ها به طور معنی داری از غلظت های خارجی آن بیشتر بود. ارزیابی که کارشناسان طب کارو بهداشت حرفه ای برای سطح آلایندگی و آسیب رساندن به محیط در نظر گرفته بودند، نشان داد که بنزن، فرمادهید و استالدهید که در سالن های زیبایی استفاده می شوند خطر احتمال ابتلا به سرطان در سالن هایی که از لوازم آرایش هایی که دارای این مواد آلاینده هستند استفاده می کنند را دارند.

در آرایشگاه ها از تولوئن و بنزن برای درمان و حالت دهی به موها، از زایلون و فرمالدهید برای ترمیم ناخن ها استفاه می کنند. طبق یافته های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، با استفاده از تهویه مناسب و شرایط لازم برای لوازم آرایشی اصلاح شده در آرایشگاه ها، غلظت آلاینده های هوا در سالن های زیبایی می تواند کاهش یابد.

براساس بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، در سالن های زیبایی از محصولات مختلف شیمیایی استفاده می کنند.

این محصولات عبارتند از: پاک کننده های صورت، پوست، ناخن ها، آبرسان های صورت و بدن، درمان های ضدچروک، درمان آکنه، ماساژ بدن و صورت، آروما تراپی صورت و بدن، حذف موهای زائد بدن. طبق آمار کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، استفاده از مواد نام برده شده در سالن های زیبایی باعث آزاد شدن ترکیبات ارگانیک فرار مانند فتالات و مونوکسید کربن می شود که برای هوا مضر هستند و باعث آلودگی هوا و محیط می شوند.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیده اند که افرادی که به عنوان آرایشگر یا دستیار در سالن های زیبایی کار می کنند، بیشتر در معرض این آلاینده ها و درنتیجه در معرض ابتلا به انواعی از بیماری ها از جمله سرطان، بیماری های تنفسی، اختلالات تنفسی، اثرات تولید مثل و... قرار دارند. افرادی که در سالن های زیبایی مشغول به کار هستند اغلب در مورد بینی، گلو، ریه و چشم ها شکایت دارند بنابراین چنین محیط هایی که بیشتر از سایر محیط ها در معرض آلاینده ها قرار دارند باید نظارت بیشتری بر کار آن ها داشت تا بتوان خطرات ناشی از این چنین شغل هایی را به حداقل رساند.

در مقاله بعد برای شما عزیزان مطالب بیشتری را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید