بررسی محیط سالن های زیبایی از دیدگاه طب کار(3)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 20 فروردین 1398

بررسی محیط سالن های زیبایی از دیدگاه طب کار(3)

همان طور که در چند مقاله قبل راجع به تحقیقات و پژوهش های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بر روی سالن های آرایشی در کلان شهر تهران داشته اند و این که موادی که در این سالن ها مورد استفاده هستند چه تأثیراتی می تواند برروی آلوادگی و همچنین انسان ها داشته باشند مطالبی را برای شما بینندگان عزیز ارائه دادیم که در ادامه می خواهیم مطالب بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

در مقاله قبل گفته شد که استفاده از مواد شیمیایی مانند تولوئن، بنزن و ... علاوه بر خطر آلودگی هوا می توانند سرطان زا نیز باشند. طبق آمار و آزمایشات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، غلظت داخلی هر کدام از آلاینده هایی که در سالن های زیبایی در کلان شهر تهران مورد استفاده قرار می گیرند به نسبت سایر آلاینده هایی که دربیرون از سالن ها در اثر دود ناشی از ماشین ها و ... هستند، بیشتر می باشد.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای با توجه به آزمایشات و تحقیقاتی که برروی آلودگی ناشی از استفاده ازآلاینده هایی هست که در سالن های زیبایی استفاده می شود، به این نتیجه رسیدند که سالن های زیبایی که از دستگاه های تهویه هوا استفاده می کنند به نسبت سایر سالن ها آلایندگی های کمتری را برای هوای شهر ایجاد می کنند. و همچنین این که کارشناسان طب کار وبهداشت حرفه ایی به این نکته پی بردند که سالن هایی با درب های ورودی باز، طرفداران میز و سقف هایی که دارای نور گیر و سیستم تهویه مناسب هستند نسبت به سالن هایی که محصور هستند آلایندگی کمتری را ایجاد می کنند.

طبق نظریه کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای گفته شد که در سالن های آرایشی از فرمالدهید و استالدهید استفاده می شود و این که این دو ماده شیمایی با یکدیگر همبستگی داشتند و از آن ها برای ترمیم ناخن و موها استفاده می شود. اما تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای نشان داد که استفاده از استالدهید در سالن های زیبایی برای ترمیم ناخن و موها نمی تواند درمانی دایمی را به همراه داشته باشد اما اثرات فرمالدهید به نسبت پایدار تر است.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه پی بردند که غلظت استالدهیدی که در سالن های آرایشی استفاده می شود بالاتر از غلظت فرمالدهید است که این موضوع می تواند به دلیل محتوای محصولات آرایشی باشد. به همین دلیل کارشناسان طب کار باید مطالعات بیشتری را انجام دهند تا بتوانند به ارتباط بین مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی و ترکیبات سمی در هوا پی ببرند.

براساس گزارشات رسیده از طب کار و بهداشت حرفه ای، ارتباط معنی داری بین غلظت ترکیبات مورد استفاده در سالن های آرایشی و درمان های ناشی از آن ها وجود دارد.

نتایج کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای نشان داد که ارتباط زیادی بین بینایی و استفاده از بنزن، ترمیم موها و ناخن و استفاده ازتولوئن، مدل و حالت دادن به مو و استفاده از زایلن وجود دارد. به عبارتی استفاده کردن از هرکدام از این مواد شیمیایی می تواند علاوه بر آلایندگی هوا باعث آسیب به آرایشگرها و یا افرادی که به سالن های زیبایی مراجعه می کنند شود.

در ادامه مطالب بیشتری را در مورد بررسی ها و تحقیقات کارشناسان طب کار بر روی شغل های مختلف گرد آوری کرده و در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید