تأثیر امکانات رفاهی بر آسایش خدمه کشتی ازدیدگاه طب کار(4)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 02 اردیبهشت 1398

تأثیر امکانات رفاهی بر آسایش خدمه کشتی ازدیدگاه  طب کار(4)

طبق چند مقاله قبل که به بحث در مورد رفاه و آسایش دریانوردان مطالبی را گردآوری کردیم در ادامه با شما خواهیم بود تا بیشتر در مورد بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای صحبت کنیم.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بر طبق بررسی هایی که بر روی این موضوع داشتند به این نتیجه رسیدند که در مرحله اول، میزان بالای کار دریانوردان در طول اقامت در کشتی باید کاهش یابد. هم چنین این که براساس این مطالعه و تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، حجم کاری بالای دریانوردان از تغییرات تکراری کاری کشتی بین پایانه های مختلف در یک بندر حاصل می شود. این موضوع که میزان بالای کار دریا نوردان باید کاهش پیدا کند توسط دیگر منابع نیز تأیید شد. به همین دلیل کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای برنامه ای را طراحی کردند. این تحقیق 30 روز به طول انجامید. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای یک مأموریت کاری و سخت را در بین 40 تا از پایانه های کشتی ها انتخاب کردند.                  بسیاری از دریانوردانی که در این تحقیق شرکت کردند حمل قوطی های کانتینر را به عنوان یک بار کالای بالا برای رتبه بندی عرشه کشتی توصیف کردند. طبق اطلاعات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، شرح داده شده است که این کار بسیار زمان گیر است و اغلب باعث می شود که اعضای خدمه کشتی فرصت کمتری برای بازدید از امکانات رفاهی را داشته باشند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که دریانوردان علاوه بر زمان صرف شده برای حمل و جابه جایی قوطی های کانتینر از کشتی ها، این گونه کارهای سخت و پر مشقت بار روانی و روان شناختی روی دریانوردان دارد و هم چنین این که به دلیل خستگی زیاد ناشی از کار، آن ها اغلب خسته و بدون انرژی هستند برای لذت بردن و استفاده از امکانات رفاهی و گذراندن اوقات فراغت خود.

طبق تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، اروپایی ها در مقایسه با آسیای جنوب شرقی اغلب امکانات نامناسب تری دارند برای حمل و انتقال دریانوردانی که قصد سفر به مرکز شهر به منظور ترک ساحل را دارند. بنابراین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که برای دسترسی هرچه بیشتر دریانوردان به امکانات رفاهی باید اتوبوس هایی برای جابه جایی خدمه ها از پایانه های کشتی به مکان های رفاهی باشد، بنابراین باید ترمینال هایی ساخته شود تا با استفاده ازآن حمل و نقل و جابه جایی برای دریانوردانی که قصد بازدید از امکانات رفاهی را دارند و با توجه به این که دریانوردان معمولا فرصت های محدودی برای بازدید از مکان های رفاهی دارند، را تسهیل کند.  هم چنین این که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نکته پی بردند که بسیاری از دریا نوردان در مورد اطلاعات امکانات خدماتی رفاهی اطلاعات ضعیفی دارند. از این رو لازم است یک توزیع هدفمند از اطلاعات ازطریق اینترنت در مورد پیشنهادات منظم شهر، بندر و رویدادهای محلی توصیه می شود. علاوه بر همه این امکانات که مؤسسات خدماتی رفاهی باید برای خدمه های کشتی فراهم کنند امکان برقراری ارتباط و تماس خدمه هایی که در حال بازدید از امکانات رفاهی هستند با کشتی های خود باید فراهم شود چرا که اگر دریانوردان در هنگام مواجه شدن با کشتی در زمان مأموریت کشتی در حال بازدید ازخدمات رفاهی باشد باید بتواند از امکانات تماس برای اطلاع از مأموریت کشتی با آن ها تماس برقرار کند.

در ادامه به بررسی تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بر روی شغل های دیگر خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید