بررسی بیماری های اسکلتی_ عضلانی از نظر طب کار(2)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 22 اردیبهشت 1398

بررسی بیماری های اسکلتی_ عضلانی از نظر طب کار(2)

همان طور که در مقاله قبل راجع به بیماری های اسکتی_عضلانی در بین کارمندان اداره های مختلف و این که کارشناسان طب کار وبهداشت حرفه ای چه بررسی ها و تحقیقاتی روی این موضوع داشتند برای شما عزیزان مطالب را گردآوری کردیم که در ادامه به موضوع مورد بحث خواهیم پرداخت.

طبق بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، صدمات اسکلتی_عضلانی مرتبط با کار بخش عمده و مهمی از MSDsرا تشکیل می دهد و شامل عوارض ناشی از فعالیت های حرفه ای است که عمدتا در اثر تکرار کار های عضلانی و تحمل فشارهای مکانیکی مکرر رخ می دهد. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که پیامد به روز این دسته از عوارض به اشکال متنوعی به روز می کند از جمله درد و احساس درد، سفتی عضلات، ناتوانی عضلانی، کاهش دامنه طبیعی حرکات، کاهش توانمندی عضلانی.

براساس آمار کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، این دسته از عوارض به دلیل این که ریسک فاکتورهای گوناگونی را داشته و منحصرا در محیط های حرفه ای رخ نمی دهند یعنی درشرایط گوناگون مثل اوقات فراغت، ورزش، رانندگی، فعالیت های معمول روزمره نیز امکان بروز خواهد داشت.از این روی کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای این دسته را تحت عنوان بیماری های مرتبط با کار رده بندی می کنند و نه بیماری های شغلی. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای براساس تحقیقاتی که روی موضوع مورد بحث داشتند به این نکته پی بردند که اختلالات عضلانی_اسکلتی یا همان MSD مجموعه ای ازآسیب های کششی مکرراند که از دلایل عمده هزینه های درمانی، اتلاف زمان کار و کاهش بازدهی می باشند. این موضوع برای کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای هم بر شرکت ها و هم بر کارکنان آن ها تاثیر می گذارد. گروه های دولتی و بهداشتی مانند کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای که به طور مستمر چنین آمارهایی را پی گیری می کنند می گویند این مسئله حائز اهمیت است.ِ

سازمان بهداشت حرفه ای و طب کار چنین گزارش می کنند: اهمیت هزینه و بار اختلالات عضلانی_اسکتی مرتبط با کار بسیار زیاد است. ازسال 1992 تا 2000 در سازمان بهداشت حرفه ای و طب کار، برگ بیمه برای موارد درمانی سرپایی مربوط به اختلالات عضلانی_اسکلتی گردن و پشت و سر ازشاغلین دریافت شده است.  براساس آمار کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، این برگ بیمه ها هزینه های مستقیمی بالغ بر 2.9 میلیون دلار در پی داشته اند که 26.4 درصد کل برگ بیمه های شاغلین را شامل می شده است.

برطبق مطالعه و تحقیقی دیگر از سوی کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، تاکید می شود که اختلالات اسکلتی_عضلانی در فعالیت های اداری_ دفتری چه وظایف حرفه ای حساس و مدیریتی که در بین کارشناسان و تصمیم گیرندگان مطرح است و چه در وظایفی که جنبه های کم .بیشیدی داردن مانند دسته بندی پرونده ها ، امور کتاب داری، بایگانی و تایپ نامه های اداری، امور دبیرخانه ای و مواردی از این دست، می تواند از فراوانی قابل ملاحظه ای برخوردار است.

در ادامه با مطالب جدید در اختیار شما عزیزان خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید