بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(11)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 20 خرداد 1398

بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(11)

پیرو چندین مقاله قبل که برای شما عزیزان در مورد ویژگی صندلی ها و صفحه مانیتور کامپیوتر مورد استفاده کارکنان اداری صحبت کردیم و این که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای چه تلاش هایی در این زمینه داشته اند، مطالبی را گرده آوری کردیم که در ادامه راجع به کلید و ماوس و نحوه قرار گرفتن آن ها صحبت کنیم.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، برای استفاده از صفحه کلید و ماوس توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

سطوح نگهدارنده صفحه کلید از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای باید قابلیت چرخش 360 درجه را دارا باشند و تا  ارتفاع 6 اینچ قابل تنظیم بوده، بتوانند از 10 تا 15 درجه به کج شوند و هم چنین            تا 5 سانتی متر از میز خارج شده یا به داخل بروند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای با بررسی هایی که روی موضوع داشتند، به این نتیجه رسیدند که سطح آن ها باید لغزنده بوده که بتوانند صفحه کلید را در جای خود ثابت نگه دارند هم چنین باید استراحت گاه قابل تنظیم برای مچ دست داشته باشند.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نکته پی بردند که، در اغلب موارد بستر ماوس باید به صورت بخشی از بستر صفحه کلید باشد. در مواردی که این امکان وجود ندارد، یک بستر مستقل برای ماوس مطلوب و مناسب خواهد بود. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، اعلام کردند که باید توجه داشته باشید که برای نصب این بخش ها میز باید محکم باشد و دارای ضخامتی معادل 2.5 تا 3 سانتی متر باشد. از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، در مواردی که بستر صفحه کلید و ماوس روی میز سوار می شوندو یا کنار آن قرار می گیرند استفاده از تکیه گاه مچ ضروری است. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، ژل، فوم های سلول بسته، فوم های سلول  باز، وینیل یا تکیه گاه های پارچه ای همگی می توانند حفاظت مناسبی را برای مچ فراهم کنند.

نزدیکی ماوس از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، تاحد امکان به صفحه کلید بسیار مهم است. کشش تکراری و یا طولانی مدت برای دسترسی به ماوس می تواند باعث اعمال فشار برروی شانه ها شده و در نهایت باعث التهاب غلاف تاندون ها، التهاب و غیره می شود. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای گفتند که این اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک سطح نگهدارنده متداول صفحه کلید بدون بستر ماوس استفاده می شود. یکی از عوامل اصلی که به راحتی روی ماوس تاثیر می گذارد از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، فشار تماس روی دست است. فشار بیش از حد روی دست ناراحت کننده است چون باعث می شود ماوس به کف دست ضربه وارد کند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای گفتند که اگر ماوسی در دست باشد که با سطح وسیعی از دست تماس پیدا می کند و این تماس یکنواخت توزیع شده باشد، فشار تماس متناسبی به دست وارد می شود. در طراحی برخی از ماوس های آرگونومیک چندین تکنیک و دست آورد آرگونومیک کمک گرفته شده تا از مساحت مناسب تماس و نقاطی که این تماس رخ می دهد اطمینان حاصل شود. در ادامه با مطالب جدید در همین خصوص با شما عزیزان خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید