بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(14)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 27 خرداد 1398

بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(14)

پیرو مقاله قبل که راجع به عواملی که باعث ایجاد ناراحتی های اسکلتی-عضلانی در میان کارکنان اداره های مختلف می شوند مانند نحوه درست استفاده نکردن از کامپیوترها، ماوس و صندلی ها برای شما عزیزان مطالبی را در اختیار گذاشتیم که در ادامه می خواهیم به بحث و بررسی هایی که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه داشته اند بپردازیم.

در مطلب جدید راجع به یکی دیگر از مواردی که باعث تشدید ناراحتی های اسکلتی-عضلانی در میان کارکنان می شود یعنی نحوه استفاده صحیح از لپ تاپ توسط تیم کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای برای شما صحبت کنیم. امروزه کاربرد لپ تاپ به طور وسیعی گسترش یافته است و به ویژه کارکنان به دلایل مختلف حرفه ای به کرات از آن استفاده می کنند که طبق نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، شاید در ساختار اداری امروز و مواردی چون دور کاری استفاده از لپ تاپ ها در بین کارکنان دولت بیش از پیش شده باشد. از طرفی طراحی لپ تاپ ها براساس بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، به نوعی باعث بروز مشکلات آرگونومی نیز شده است. چرا که کیبورد و مانیتور به هم چسبیده اند و کاربر را مجبور می کند که این اتصال را تحمل کند و مچ، دست، شانه و وضع قرار گرفتن گردن به صورتی باشد که باعث ایجاد جراحت شود. به همین دلیل کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای توصیه می کنند که کارکنان بهتر است کمتر از لپ تاپ استفاده کنند تا در نتیجه استفاده کمتر ناراحتی های اسکلتی -عضلانی نیز کاهش پیدا کند.

البته برای استفاد از لپ تاپ، مانند یک کامپیوتر برروی میزکار وافزایش راحتی استفاده از آن در زمانی که با آن کار می کنید، لوازم جانبی مختلفی مانند ماوس ها و صفحه کلید های خارجی و مواردی از این  قبیل طراحی شده اند که به تسهیل کار با لپ تاپ کمک می کنند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای طی یک تحقیق اخیر که روی موضوع مورد بحث داشتند، تفاوت های الکوای کاربردی بین کاربران کامپیوترهای رومیزی با کامپیوترهای نوت بوک را مورد بررسی قرار دادند. یکی از یافته های تحقیق کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای این بود که، کاربران نوت بوک که از ابزارنشان گر خارجی( اکسترنال) استفاده می کردند در قیاس با کاربران نوت بوکی که از ابزار نشان گر داخلی استفاده می کنند درد کمتری حس می کردند. براساس این یافته کارشناسان طب کار وبهداشت حرفه ای، یک ابزار نشان گر خارجی برای استفاده از کامپیوترهای نوت بوک توصیه می شود. به همین دلیل کمپانی هایی چون، مایکروسافت طیف گسترده ای از ماوس های راحت و قابل جابه جایی را برای کاربران نوت بوک ارائه می دهد.

چند نکته تحت توصیه کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به منظور استفاده درست از لپ تاپ:

  • از یک موس خارجی به جای موس لپ تاپ و یا صفحه لمسی آن استفاده کنید.
  • یک کیبورد خارجی به آن وصل کنید.
  • زاویه صفحه طوری تنظیم شود که به صورت عمود بر خط دید کاربر باشد.
  • کیبورد را در سطح پایین تری بگذارید و هنگام استفاده مچ ها را به صورت مستقیم نگه دارید.
  • از چرخاندن و خم کردن گردن و جلودادن سر برای دیدن صفحه خودداری کنید.

در ادامه مطالبی را در خصوص همین موضوع که توسط کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای تهیه شده است را دراخیتار شما خواهیم گذاشت.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید