بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(19)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 16 تیر 1398

بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(19)

براساس آن چه که در مقالات قبل گفته شد راجع به بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در مورد ناراحتی های اسکلتی-عضلانی در میان کارکنان اداره های مختلف، در این مطلب می خواهیم به بحث و بررسی در مورد نوع استرس های ناشی از کار برای شما عزیزان مطالبی را به نمایش بگذاریم.

به طور کلی از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، دو نوع استرس عمده ناشی از عوامل روان شناختی-اجتماعی را می توان استرس های روحی و فکری و جسمانی و فیزیکی”  که هردو مورد شرایط مستعدی را برای بروز ناراحتی های اسکلتی-عضلانی مهیا می سارند. ضمنا کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که نوع احساسی و فکری آن شامل مواردی است از جمله افسردگی ها، نگرانی های شغلی، عصبی بودن و عدم اطمینان از تامین مالی بودن و عدم امنیت شغلی داشتن است. نوع جسمانی و فیزیکی آن از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای نیز می تواند مواردی را شامل شود مانند سوزش همراه با درد، افزایش ضربان قلب، تعرق بیش از حد و اختلال در خواب. شواهدی که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به دست آورده اند در خصوص همین موضوع مبنی بر این است که شاغلین تازه کار بیشتر مستعد ابتلا به ناراحتی های اسکلتی-عضلانی هستند. یک دلیل احتمالی که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به آن پی بردند این است که یک کارمند تازه کار آمادگی جسمانی و فکری برای مطابقت با کار خود را ندارد. براساس این محاسبه کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، بعضی از شرکت ها اقدام به برنامه های ورزشی برای کارمندان نموده اند تا انعطاف پذیری و قدرت عضلات افراد از یک سو و ایجاد محیط روح بخش از سوی دیگر را تقویت کنند. بعضی از تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بیانگر ارتباطی مستقیم بین شرایط فیزیکی و بیماری های MSD هستند که از این گونه موارد می توان به کمبود ویتامین B6، دیابت، چاقی، آرتروز روماتوئید، استفاده از داروهای ضد بارداری و جراحی بیماری های زنان اشاره شده است.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای عواملی چون، ترس از دست دادن شغل، عدم کنترل کیفیت شغلی، عدم حمایت اجتماعی، خراب شدن سیستم های کامپیوتری را نیز می توان از عوامل استرس زا دانست. آن ها هم چنین عواملی چون، کسالت و خستگی، معلوم نبودن قوانین، عدم رضایت از شغل، عدم ضمانت بستگی، عدم حمایت اجتماعی، مشاجرات بخش مدیریت و تغییرات محیط کاری می توان پیامد های استرس زایی را سبب گردد. فشارهای اجتماعی-روانشناختی دو سویه هستند یعنی از یک سو به مدیریت سازمان و از سوی دیگر به کارمندان و نیازها و مشکلات ایشان برمیگردد. کارشناسان برای کاهش خستگی ناشی از کار به این چند موارد زیر رسیده اند:

  • زمان بندی مناسب کار و استراحت
  • طراحی مناسب محیطی
  • نظم کاری
  • استفاده از تجهیزات کمکی در فعالیت های سنگین جسمی به ویژه در بین کارکنان بخش هایی چون خدمات نظافت – رستوران – حمل محموله های پستی  و مدراک اداری
  • تنظیم شرایط محیطی به ویژه گرما و سرو صدا.

در مطلب جدید با ادامه همین موضوع در اختیار شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید