بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(20)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 22 تیر 1398

بررسی بیماری های اسکلتی-عضلانی از نظر طب کار(20)

پیرو مقالات قبل که به بحث در مورد بررسی ها و آزمایشات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای پرداخته شد و در این زمینه مطالب زیادی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم که در ادامه با مطالب جدید در اختیار شما خواهیم بود.

از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، خستگی پیامد انجام فعالیت هایی است که به نوعی خارج از حدود تحمل فیزیولوژیک افراد است. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که به طور کلی می توان بار کار فیزیکی و روانی را از دلایل مهم بروز خستگی به شما ر آورد.از دیدگاه کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، بار کاری جسمانی و سوخت و ساز خستگی، در واقع نتیجه انجام کار سنگین می باشد که تعریق را نیز در پی دارد. در انجام امور اداری به تناسب نوع وظایف حرفه ای هر دو نوع بار کاری فیزیکی و روانی وجود دارد. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه تاکید می کنند که علاوه بر فعالیت های بدنی، شرایط محیطی نیز در بروز و تشدید خستگی نقش دارند. از این رو اصلاح  شرایط محیطی دفاتر و ادارات به کاهش خستگی های ناشی از وظایف شغلی کمک می کند.

عدم کفایت زمان های استراحت و وقفه های مناسب در حین کار نیز از دیگر عوامل بروز خستگی تلقی می شوند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که بار استاتیک اساسا استرس زا است از این رو اصلاح شرایط ایستگاه های کار و پوسچرهایی که افراد در حین کار به خود می گیرند برای کاهش خستگی های ناشی از کار الزامی است. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه تاکید می کنند که بار کاری استاتیک الزاما در انجام کارهای سنگین رخ نمی دهد و در انجام امور دفتری این حالات ممکن  است حتی در گرفتن لوازم التحریر رخ دهد که به نوعی گرفتگی نویسندگی است. گرفتن طولانی مدت موس کامپیوتر نیز مشکلات مشابه را در مچ به وجود می آورد. با این که نیروی گرفتن موس ممکن است    کم باشد بارگذاری استاتیک روی دست با مشکل مواجه می شود.

کارشناسا طب کار و بهداشت حرفه ای به این نکته پی بردند که خستگی مربوط به ایستادن به وسیله بارگذاری استاتیک روی ماهیچه پا ایجاد می شود. به دلیل استفاده بیش از حد از ماهیچه ها سخت است که برای مدت زیادی یک جا محکم بایستید، ممکن است برای ساعت ها راه بروید ولی در مقایسه با ایستادن  دائم کمتر دچار خستگی شده باشید، تفاوت در این است که وقتی راه می رویم تغییر کار در استفاده ماهیچه های متفاوت پا وجود دارد و به نوعی حالت استاتیک عضلات به استراحت دادن به ماهیچه ها حتی اگر به مدت کمی باشد، از این رو حرکات بدنی و پیشگیری ازحالات استاتیک لازم می باشد. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که، فراهم سازی سطوحی با خاصیت الاستیسیته مناسب برای زیر پاها به ایستادن های مناسب تری که فشارهای کمتری را بر اندام وارد سازد می تواند شرایط بهتری را فراهم سازد. پادری های ضدخستگی، یک انتخاب معمول برای محل کار، کارکنانی است که به صورت تکی در مقابل یک ایستگاه کار، فعالیت دارند محسوب می شود. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بعد از بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدند که کف سازی با چوب بهتر از انواع بتونی است اما معمولا مراقبت ویژه ای را نیاز دارد.

در ادامه با شما عزیزان همراه خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید