تاثیرات سوء مواد شیمیایی از دید طب کار و بهداشت حرفه ای

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 16 شهریور 1398

تاثیرات سوء مواد شیمیایی از دید طب کار و بهداشت حرفه ای

در این مطلب همانند مطالب قبل که راجع به بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در زمینه تاثیر مواد شیمیایی در زندگی انسان برای شما عزیزان مطالبی را گردآوری کردیم و در اختیار شما عزیزان قرار دادیم که در ادامه با همین موضوع همراه شما خواهیم بود.

طبق بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، در کشور ما ایران ماده 85 قانون کار و تبصره 1 ماده 96 قانون کار از جمله قوانینی هستند که با هدف حفظ و صیانت از سلامت نیروی کار و ارتقا سطح ایمنی و بهداشت محیط کار وضع شده اند:

ماده 85 قانون کار: از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستورالعمل هایی که از سوی شورای عالی حفاظت فنی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی( جهت جلوگیری از  بیماری های حرفه ای و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کار) تدوین می شود، برای کلیه کارگاه ها، کارفرمایان، کارگران و کارآموزان الزامی است.

تبصره 1 ماده 96 قانون کار: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول برنامه ریزی، کنترل، ارزیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری بوده و موظف است اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نکته پی بردند که، جزییات بسیاری از مقررات در کشور های مختلف متفاوت بوده و این مسئله می تواند  در نحوه کار با مواد شیمیایی موثر باشد. به عنوان مثال حدود مجاز تماس با ترکیبات شیمیایی و آلاینده های محیط کار معمولا به وسیله استاندارد ها و مقرراتی تعیین شده که تبعیت از آن ها می تواند جنبه قانونی نیز داشته باشد.

در کشور ایران طبق مستندات قانونی کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای و با هدف حفظ سلامت نیروی کار رعایت معیارهای " حدود تماس شغلی عوامل بیماری زا" تدوین شده توسط مرکز مدیریت سلامت محیط و کار برای کلیه کارگاه ها، کارفرمایان، کارگران و کارآموزان الزامی می باشد. همچنین از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، دفع مواد شیمیایی در شبکه فاضلاب، محیط و یا هوا تابع ضوابط و مقررات مربوطه بوده و حمل و نقل و مواد خطرناک و یا ضایعات شیمیایی نیز تابع مقررات خاص خود می باشد.

بنابراین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که تمام افرادی که به نوعی با مواد شیمیایی سر و کار دارند باید به اندازه کافی از مقررات آگاهی داشته باشند تا بتوانند کار خود را با رعایت کامل مقررات و اصول ایمنی و بهداشتی انجام دهند. هرچند مفاهیم و جزییات مختلف قوانین از پیچیدگی خاصی برخوردار می باشد، اما کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که در این میان تعدادی از مفاهیم قانونی وجود دارد که بر مبنای قضاوت طبیعی و برقراری عدالت بوده و همین مفاهیم کلی نقش مهمی در تدوین قوانین و مقررات ایفا می کنند.

کاز جمله مفاهیمی که در زمنیه کنترل و مدیریت مواد شیمیایی اهمیت ویژه ای داشته و توجه به آن ها می تواند تعیین کننده تعهدات، مسئولیت ها و وظایف کلی در قبال کاربرد ایمن مواد شیمیایی باشد از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای می توان به مواردی  اشاره کرد که در مطلب بعدی این موارد را ارائه خواهیم داد.

در ادامه با مطالبی در همین زمینه همراهتان خواهیم بود.

 

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید