مواد شیمیایی و مضرات آن در زندگی روزمره از دید طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 17 شهریور 1398

مواد شیمیایی و مضرات آن در زندگی روزمره از دید طب کار

بر اساس آن چه که در مقالات قبل گفته شد در مورد مواد شیمیایی و این که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه چه پژوهش هایی را انجام داده اند و هم چنین این که چه راه کارها و پیشنهاد هایی را به کارفرمایان  و شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی ارایه دادند مطالبی را گردآوری کرده و برای شما عزیزان به نمایش گذاشتیم. در ادامه با همین موضوع در این زمینه بحث را ادامه خواهیم داد.

در این مقاله می خواهیم راجع به اصل احتیاط در زمینه مواد شیمیایی و پژوهش های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای مطالبی را ارائه دهیم.

اصل احتیاط: مفهوم احتیاط از نقطه نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، اشاره به اصول و مقررات زیست محیطی داشته و خاطر نشان می سازد که در مواردی که احتمال صدمات زیست محیطی جدی و یا غیر قابل جبران وجود داشته باشد، نباید کمبود دانش و شواهد علمی موجب به تاخیر انداختن اقدامات کنترلی گردد.

مثال کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه این است که، باید مخاطرات احتمالی مواد و تکنولوژی نانو به موقع شناسایی شده و به دلیل کمبود دانش کافی در زمینه مخاطرات بهداشتی اقدامات احتیاطی و کنترلی به تعویق نیفتد.

 بنابراین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که برای اجتناب از تکرار تجربیات ناخوشایند گذشته بر روی موادی مانند آزبست، سرب، تالیدومید و... باید اثرات سمی و عوارض مواد و ترکیبات جدید مانند ریزمواد، نانوذرات و نانو الیاف مورد بررسی قرار گرفته و تماس با این گروه جدید مواد کنترل شده و قانون مند شوند.

در هنگام سنتز و یا کار با مواد جدید و ناشناخته کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که می توان از روی ساختار و شباهت آن با مواد دیگر تا حدودی سمیت مواد را پیش بینی نمود. اما تخمین فعالیت بیولوژیکی و سمیت مواد از روی ساختار شیمیایی به این سادگی نبوده و به تنهایی قابل اعتماد نمی باشد.

بنابراین تا زمانی که اطلاعات صحیح سم شناسی در دسترس نباشد اصل احتیاط ایجاب می کند که تمام مواد جدید ناشناخته به عنوان ماده سمی تلقی شده و اصل احتیاط در مورد آن ها رعایت گردد.

مورد بعدی در بحث مورد نظر بعد از اصل احتیاط، مسئولیت در قبال نسل های آینده است.

مسئولیت در قبال نسل های آینده از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، بیانگر این است که نسل حاضر وظیفه دارد به سلامت و محیط اهمیت داده و از کیفیت محیط و قابلیت های زیستی آن برای نسل های آینده محافظت نماید.

کدهای بین الملیی در شناسایی مواد شیمیایی زیر نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای شامل موارد زیر است:

عدد UN: عدد UN یا UN NUMBER یک سیستم عددی چهار رقمی است که به صورت بین المللی برای شناسایی کالاهای خطرناک وضع شده است.

این عدد از UN0001   تا UN 3500 بوده و از سوی کمیتیه تخصصی حمل و نقل کالاهای خطر ناک، ملل متحد مشخص شده اند.

در این سیستم ممکن است که یک عدد UN اختصاصا مربوط به یک ماده باشد. گاهی نیز یک عدد ممکن است که متعلق به گروهی از مواد با خطرات مشابه باشد.در مواردی چنانچه ماده ای در حالت های جامد و مایع خصوصیات متفاوتی داشته باشد ممکن است اعداد مختلفی را به خود اختصاص داده باشد.

در ادامه با موضوعاتی در همین خصوص همراه شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید