تنوع مواد شیمیایی و مضرات آن در زندگی انسان

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 22 شهریور 1398

تنوع مواد شیمیایی و مضرات آن در زندگی انسان

پیرو چندین مقاله قبل که در مورد مواد شیمیایی و این که چه تاثیرات سوء را در زندگی انسان می گذارد و این که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای  چه تلاش ها و بررسی هایی در این زمینه داشته اند و هم چنین این که چه توصیه ها و راه کار هایی را برای استفاده درست از این مواد شیمیایی داشته اند برای شما بینندگان مطالبی را به نمایش گذاشتیم که در ادامه با همین موضوع شیمیایی همراه شما هستیم.

در مطلب قبل در مورد یک مورد از کدهای بین المللی برای شناسایی مواد شیمیایی توسط کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای صحبت کردیم که در ادامه  موارد دیگری از این کد را برای شما توضیح خواهیم داد.

عدد Na: عدد Naیا Na numberمربوط به آمریکای شمالی بوده  و با توجه به این که توسط دپارتمان حمل و نقل آمریکا وضع شده است، به نام عدد DOT نیز شناخته می شود. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که، این سیستم کد گذاری مشابه سیستم عددی UN بوده با این تفاوت که برخی از موادی که فاقد عدد UN هستند ممکن است دارای عدد NA باشند. این عدد اضافه تر شامل، NA9999 یا NA8000 می باشند.

عدد CAS: عدد ثبت CAS یا CAS REGISTRY NUMBER از نظر کارشناسان طب کار  و بهداشت حرفه ای یک سیستم کد گذاری عددی است که برای شناسایی عناصر و ترکیبات شیمیایی مختلف وضع شده است. از آنجا که یک ماده طبق نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، ممکن است دارای اسامی مترادف و متفاوتی باشد، هدف از این سیستم آسان نمودن شناسایی و  جستجوی اطلاعاتی مواد می باشد به طوری که اکثر سیستم های اطلاعاتی امکان جستجو از طریق این سیستم ثبت را فراهم می آورند.

عدد IUPAC: این عدد نیز از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای یک سیستم کد گذاری بین المللی برای شناسایی مواد شیمیایی بوده و به منظور ارائه یک روش استاندارد  و قابل درک برای شناسایی اطلاعات مولکولی مواد و آسان نمودن جستجوی این اطلاعات وضع شده است. سیستم ایوپاک توسط اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی تدوین شده است.

علاوه بر کدهای بین الملی که به منظور شناسایی مواد  شیمیایی به وجود آمده است، کدهایی نیز تحت عنوان کدهای اقدامات ضروری ارتقا یافته اند کمه اطلاعات لازم را برای موارد ضروری فراهم می آورند.

از این قبیل کدها از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای می توان کدهایی نظیر کد HAZCHEM و کد KEMLER را نام برد که در قسمت مربوط به اقدامات در شرایط اضطراری به برخی کدها اشاره خواهد شد.

مواد خطرناک از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، شامل کلیه مواد و عواملی هستند با منشا شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی که قادرند سلامت و ایمنی انسان و محیط را به مخاطره اندازند.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بعد از بررسی پژوهش ها و تحقیقاتی که در این زمینه داشتند به این نتیجه رسیدند که  تعداد مواد خطرناک و عوامل شیمیایی زیاد بوده و طبقه بندی آنها نیز متنوع و وسیع است. باید توجه داشت که ممکن است این طبقه بندی ها مطلق نبوده و بسته به هدف طبقه بندی و دامنه کاربرد در برگیرنده مواد گوناگونی باشد.

در ادامه با موضوع مواد شیمیایی و بررسی های بیشتر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای همراهتان خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید