مراجع و انتشارات مرتبط با با ایمنی مواد شیمیایی

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 30 شهریور 1398

مراجع و انتشارات مرتبط با با ایمنی مواد شیمیایی

در این مقاله همانند آن چه که در مقالات قبل گفته شد می خواهیم در مورد مواد شیمیایی و این که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه چه فعالیت هایی داشته اند برای شما مطالبی را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار دادیم. در ادامه راجع به مراجع و انتشارات مرتبط با ایمنی مواد شیمیایی از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای همراه شما خواهیم بود.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بعد از بررسی روی موضوع مورد بحث به این نتیجه رسیدند که مراجع و انتشارات بسیار زیادی در زمینه های مختلف عوامل شیمیایی وجود داشته که آشنایی و استفاده از آن ها در کار ایمن با مواد شیمیایی موثر باشد.

کارشناسان و مسئولین ایمنی طب کار و بهداشت حرفه ای وظیفه دارند که با آیین نامه ها، دستورالعمل ها و استاندارد های ملی موجود در زمینه مواد شیمیایی و آلاینده های محیط کار آشنایی داشته و آن ها را در راستای کار ایمن و مدیریت صحیح مواد شیمیایی بکار گیرند.

علاوه بر این آشنایی با مراجع علمی روز آمد و منابع اطلاعاتی معتبر، همواره می تواند در جهت بهبود مداوم ایمنی و بهداشت محیط کار و طب کار راهگشا بوده و باید مد نظر قرار بگیرد.

پایگاه های اینترنتی مختلفی نیز وجود دارند که می توانند در یافتن منابع و اطلاعات مورد نیاز مرتبط با بهداشت حرفه ای و طب کار و هم چنین ایمنی مواد شیمیایی مفید باشند.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که تمام کارهایی که به نحوی شامل استفاده از مواد خطرناک بوده و یا امکان تماس با این عوامل وجود دارد، باید به طور صحیح مورد ارزیابی قرار گرفته و سطح ریسک آن تعیین گردد.

با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده در مرحله اول زیر نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، از روی برچسب ها و برگه های اطلاعات ایمنی مواد، اطلاعات سازندگان مواد و غیره... و خطرات شناسایی شده، مرحله ارزیابی ریسک با مرور این اطلاعات و چک کردن اطلاعات خطر و احتیاطات در هنگام استفاده و کار ایمن شروع می شود.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که برای ارزیابی پتانسیل تماس لازم است موارد زیر در نظر گرفته شود:

  • راه ورود ماده به بدن( مانند راه استنشاقی، گوارشی و تماس پوستی)
  • دفعات تماس
  • مدت زمان تماس
  • غلظت ماده

ریسک ناشی از ماده بستگی به نوع ماده، مقدار ماده مورد استفاده و شدت تماس با ماده خطرناک و نیز نحوه بروز اثرات ناشی از آن داشته و بزرگترین ریسک های ناشی تماس شدید با ماده خطرناکی است که اثرات سلامتی جدی و خطرناکی نیز ایجاد می نماید.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که، در مواردی که احتمال تماس عملا وجود ندارد مانند حمل یک ظرف در بسته حاوی مواد ممکن است از ارزیابی ساده و بدیهی استفاده شده و ارزیابی بعدی مورد نیاز نباشد.

به طور کلی از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای،  یک ارزیابی ریسک شامل بررسی محیط کار برای یافتن نحوه تماس افراد، سطوح تماس و وضعیت سیستم های تهویه می باشد. این ارزیابی ها ممکن است از نوع ساده و یا با جزییات کامل صورت گیرد.

در ادامه با موضوعات مشابه همراه شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید