اقدامات کنترلی مربوط به مواد شیمیایی زیر نظر طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 13 مهر 1398

اقدامات کنترلی مربوط به مواد شیمیایی زیر نظر طب کار

در مقاله قبل راجع به مواد شیمیایی و رده بندی ها و طبقه بندی های مختلف مواد شیمیایی زیر نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای مطالب زیادی را گرد آوری کردیم و در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. در این مقاله برای شما عزیزان مطالبی را در مورد اقدامات کنترلی در کار با مواد شیمیایی آماده کرده ایم که در ادامه برای شما ارائه خواهیم داد.

همان طور که در مقاله قبل اشاره کردیم، چنانچه نتیجه ارزیابی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، منجر به یافتن ریسک های غیر قابل قبول کار با مواد شیمیایی شوند، این ریسک ها باید حذف شده و یا تا سطوح قابل قبول کاهش یابند. برای این منظور کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که باید از سلسله مراتب کنترلی به شرح زیر استفاده شود:

حذف مواد خطرناک: بدیهی است که روش ایده آل در کنترل خطرات حذف نمودن ماده و یا فرایند خطرناک است  مثلا حذف مواد سرطان زا و یا استفاده از فرآیند فیزیکی نظیر روش اولتراسوند به جای یک فرایند شیمیایی در تمیز کردن قطعات.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای ، در مورد نحوه و دفعات استفاده از مواد شیمیایی موجود در محیط کار ضروری است یک بررسی به عمل آمده و چنانچه برخی از مواد وجود دارند که به ندرت استفاده شده و برای استفاده احتمالی در آینده نگهداری شده اند باید برای حذف و خارج نمودن آن ها از محیط کار و یا دفع مناسب آن ها اقدامات و هماهنگی لازم به عمل آید.

 هم چنین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که، در آینده نیز برای خرید مواد شیمیایی باید خطرات نگهداری طولانی مدت آن ها نیز مورد توجه قرار گرفته و این مواد در حداقل مقادیر مورد نیاز سفارش شده و خریداری شوند.

هرچند خرید در بسته های بزرگتر ممکن است ارزانتر تمام شود اما کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که در هنگام خرید باید به اثرات خطرناک این مواد روی افراد شاغل در آن محیط و هزینه های نگهداری و دفع آن ها نیز توجه نمود.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در بخش کنترل های مدیریتی و اجرایی کمیته باید برروی خرید مواد خطرناک جدید و ورود آن ها به محیط کار نظارت کافی داشته تا در همین مرحله با جلوگیری از خرید مواد خطرناک غیر ضروری خطر آن ها نیز حذف گردد.

جایگزینی ماده خطرناک از دید طب کار: منظور کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای از جایگزینی استفاده از مواد شیمیایی کم خطر تر می باشد، مثلا استفاده از تولوئن به جای بنزن.

البته جایگزینی فقط محدود به مواد نبوده و جابجایی فرایند و  وسایل تجهیزات نیز امکان پذیر می باشد. از همان ابتدای طراحی یک پروژه یا فرایند شیمیایی باید نهایت سعی و تلاش برای جستجوی مواد کم خطرتر با قابلیت یکسان در انجام پروژه به عمل آید. علاوه بر این، کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که شکل فیزیکی ماده مورد استفاده نیز باید به نوعی مورد توجه قرار گیرد که تماس به حداقل کاهش یابد.

در مقاله بعد مورد های بعدی اقدامات کنترلی در کار با مواد شیمیایی زیر نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای را برای شما عزیزان به نمایش خواهیم گذاشت.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید