کنترل های مهندسی از دید طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 13 مهر 1398

کنترل های مهندسی از دید طب کار

در این مقاله همانند مقالات قبل در مورد مواد شیمیایی و کاربرد آن در زندگی انسان ها مطالبی را گردآوری کرده ایم و در اختیار شما قرار خواهیم داد. در این مطلب راجع به کنترل های مهندسی در زمینه مواد شیمیایی مقاله ای حاضر کرده و برای شما به نمایش می گذاریم.

کنترل های شیمیایی از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به موارد زیر طبقه بندی می شود:

کنترل های شیمیایی شامل استفاده از سیستم های تهویه موضعی، هود های مناسب برای کار با مواد خطرناک و سیستم های تهویه ترقیقی می باشد. در کنترل مهندسی از روش های مختلفی در حذف و یا کاهش تماس با مواد خطرناک استفاده می شود به عنوان مثال:

  • استفاده از سیستم های بسته در کنترل خطر مانند استفاده از فرآیند های اتوماتیک و سیستم های بسته در انتقال مواد.
  • ایزوله نمودن فرآیند(مانند جداسازی فیزیکی فرایند از افراد در معرض مواد ناسازگار و منابع ایجاد جرقه)
  • سیستم های تهویه موضعی برای اطمینان از اینکه افراد، در معرض تماس با مواد خطرناک در غلظت های بالاتر از حد مجاز نمی باشند. مثالی که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه در نظر گرفته اند این است، استفاده از یک هود شیمیایی برای کار با مواد شیمیایی زیان آور. نکته مهم در تضمین موفقیت و کارآمد بودن کنترل های مهندسی مسئله بازرسی و تست این سیستم ها می باشد که باید به طور دوره ای انجام شود.

هودهای شیمیایی از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای: هودهای شیمیایی به منظور کنترل تماس اپراتورها هنگام کار با مواد شیمیایی زیان آور مانند اسید ها و قلیا های قوی، حلال های آلی فرار و مواد سمی استفاده می شوند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که داخل این هودها باید به اندازه کافی خالی و تمیز نگهداری شده تا فضای کافی برای کار اپراتور فراهم باشد.

کارکرد کوثر این هودها لازم است به صورت دوره ای تست شده و کنترل شود. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نکته رسیدند که در هنگام بازدید و کنترل هودهای شیمیایی سه نکته مورد توجه می باشد:

  1. بازدید کلی هودهای شیمیایی از قسمت های مختلف شامل هود و کانال، اجزا الکتریکی هود و قطع آن در شرایط اضطراری
  2. تست سرعت دهانه هود که یک تست کمی برای کنترل راندمان مکش سیستم از طریق اندازه گیری میزان جریان هوای عبوری از هود می باشد.

لازم به ذکر است که برای کار با مواد و نمونه های بیولوژیکی از هودهای بیولوژیکی با جریان خطی و یا هودهای بیولوژیکی با کلاس های متفاوت بسته به درجه  حفاظت لازم از نمونه، اپراتور و محیط استفاده می شود. این هودها از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای نیز شرایط کار و استانداردهای مخصوص به خود را داشته و برای اطمینان از کارکرد موثر باید به طور دوره ای و مرتب تست و کنترل شوند.

کنترل های مدیریتی و اجرایی از دید طب کار: کنترل های مدیریتی به شکل های مختلفی امکان پذیر می باشد مانند استفاده از روش های استاندارد عملیات کاری، چرخشی نمودن کار کارگران و ...

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این جا به برخی از این موارد اشاره می کنند:

  • تدارکات خرید
  • عملیات کاری ایمن
  • دستورالعمل های استاندار کار

که در مطلب بعدی این موارد را توضیح خواهیم داد.

 

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید