حفاظت فردی در برابر مواد شیمیایی از نظر طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 22 مهر 1398

حفاظت فردی در برابر مواد شیمیایی از نظر طب کار

در مطلب قبل راجع به کنترل های مدیریتی اجرایی مواد شیمیایی تحت نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای مطالبی را گردآوری کرده و برای شما به نمایش گذاشتیم. در این مقاله همانطور که در مطلب گذشته نیز به آن اشاره ای شد در مورد وسایل حفاظت فردی مواد شیمیایی می خواهیم صحبت کنیم.

هنگامی که اجرای کنترل های مهندسی در محیط کار امکان پذیر نبوده و یا به تنهایی در کاهش سطوح تماس تا حدود قابل قبول کافی نباشد، کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که استفاده از وسایل حفاظت فردی به عنوان آخرین راه کنترلی است که باید به کار گرفته شود.

کرشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به منظور حفاظت قسمت های مختلف بدن در برابر انواع خطرات احتمالی ناشی از مواد شیمیایی، طیف وسیعی از وسایل حفاظت فردی نظیر روپوش آزمایشگاهی، عینک های ایمنی، دستکش و کفش ایمنی و ماسک های تنفسی باید به کار گرفته شود.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که، ماسک های تنفسی یا رسپیراتورها از جمله مهم ترین وسایل حفاظت فردی بوده  که برای حفاظت از سیستم تنفسی و در تماس با مواد شیمیایی و آلاینده های هوابرد مورد استفاده قرار می گیرد.

ماسک های تنفسی از دید گارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، حفاظت لازم را توسط تصفیه آلاینده ها از هوای استنشاقی و یا تامین هوا از طریق یک منبع هوای پاک فراهم می سازد. از نظر کارکرد رسپیراتور ها در انواع زیر طبقه بندی می شود:

  • رسپیراتور های تصفیه کننده هوا از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای: رسپیراتور های تصفیه کننده هوا از طریق فیلتراسیون هوای آلوده محیط، هوای تنفسی را از آلاینده های مختلف تصفیه می کنند. در رسپیراتورهای فیلتر کننده ذرات برای به دام انداختن گرد وغبارها، میست ها و فیوم ها از مواد فیبروزی استفاده می شوند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که رسپیراتور های یک بار مصرف هم در دسترس می باشند که غالبا برای حفاظت دستگاه تنفسی از ذرات آزار دهنده استفاده می شوند و به ندرت مصرف دیگری دارند. هم چنین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که در رسپیراتور های مخصوص آلاینده های گازی یا بخارات برای جمع آوری گازهای سمی یا محرک، کارتریج ها کانیسترهای بخارها و گازها طراحی شده که حاوی مواد جاذب سطحی یا مواد واکنش پذیر با آلاینده بوده و از این طریق باعث تصفیه این آلاینده می شوند. وسایل تصفیه کننده حاوی مواد گرانوله دارای سطح بسیار زیاد هستند که جاذب نام دارند.
  • رسپیراتورهای تامین کننده هوا از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای: این رسپیراتورها تجهیزاتی هستند که هوای پاک را از یک منبع جداگانه هوا، مثلا توسط یک سیلندر هوای فشرده  و یا از طریق یک سیستم هوای تحت فشار پرتابل یا ثابت تامین می کنند. بنابراین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که رسپیراتورهای تامین کننده هوا دارای فیلتر و کارتریج های تصفیه کننده هوا نبوده و به جای آن هوای پاک را از طریق یک منبع خارج از محیط آلوده به کاربر می رسانند. در این سیستم ها هوا معمولا با یک فشار مثبت وارد ماسک تنفسی شده لذا اغلب مقاومتی در برابر تنفس ایجاد نمی شود.

در مطلب بعدی راجع به وسایل تنفسی خود ایمن و پایش هوا از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای همراه شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید