بررسی محیط سالن های زیبایی از دیدگاه طب کار(2)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 17 فروردین 1398

بررسی محیط سالن های زیبایی از دیدگاه طب کار(2)

همان طور که در مقاله قبل گفتیم، کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در حال تلاش به دنبال راهی هستند که به کمک آن بتوان بیماری های خطرناکی که کارکنان سالن های زیبایی را دچار نگرانی کرده است، به حداقل برسانند.

گفتیم که در سالن های زیبایی از آلاینده هایی مانند بنزن، فرمالدهید، استالدهید و.... استفاده های زیادی می شود که طبق تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای عوارض ناشی از این آلاینده ها عواملی مانند: ضعف، از دست دادن اشتها، خستگی، سردرگمی و تهوع می باشد.

طبق یک بررسی از کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای از آلاینده ها به این نتیجه رسیدند که:

1.اثرات حاد و مزمن فرمالدهید عبارتند از: سوزش شدید پوست، کاهش عملکرد ریه ها، سرطان نازوفارنکس و لوسمی میلوئید است.

2. استالدهید به عنوان یک آلاینده در سالن های زیبایی باعث تحریک چشم و پوست می شود.

به طور کلی می توان گفت که هدف کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای از این بررسی ها و تحقیقات اندازه گیری غلظت آلاینده هایی است که در آریشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند و پیدا کردن راهی برای بهبود شرایط کار آرایشگران می باشد.

همانطور که در مقاله قبل گفتیم، کارشناسان طب کار و بهداشت می خواهند در شهر تهران که پایتخت ایران است به عنوان نمونه برای آزمایشات و بررسی های خود استفاده کنند. تهران پایتخت ایران است و 9 میلیون جمعیت دارد. طبق مطالعات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای مردمان این شهر سالیان سال است که از آلودگی هوا رنج می برند. طبق  گزارشات رسیده از بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، استفاده از لوازم آرایشی سنگین توسط زنان ایرانی گزارش رسیده است. این امر به خودی خود می تواند یکی از دلایل عمده آلودگی هوا در این شهر باشد. این مواد آرایشی متعارف در ایران ذبه طور عمده از چین، ترکیه و انگلستان وارد می شود.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای از فرمالدهید و استالدهید مورد استفاده در 20 سالن در شهر تهران نمونه گیری کردند. سالن های انتخاب شده از چندین نقطه مختلف شهر انتخاب شدند. برای اندازه گیری این نمونه ها و قرار گرفتن انسان ها در معرض این آاینده ها، کارشناسان  طب کار و بهداشت حرفه ای هرکدام از این نمونه ها را در ارتفاع 1.5 متری از سالن های زیبایی فعال کار گذاشتند.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بعد از نمونه گیری، نمونه کارها با بسته بندی های پلاستیکی و برنجی مهر و موم شده، در یک جعبه پلاستیکی مهر و موم شده و در دمای 4 درجه سانتیگراد قرار گرفتند و سپس به آزمایشگاه منتقل شدند. تمام این نمونه گیری ها و تجزیه و تحلیل ها در طی یک دوره 3 ماهه تکمیل شد.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، نتایج را در سه گروه طبقه بندی کردند. رنگ مو(رنگ ها و سفید کننده ها)، درمان ناخن(لاک، بلوری کردن)، طراحی کردن مو( روغن، پماد، صاف کردن و..).

تعداد متشریانی که در سالن ها که هر یک از این سه سرویس را دریافت می کنند در فاصله های زمانی از آن ها نمونه گیری شد.

طبق نتایج کارشناسان طب کارو بهداشت حرفه ای، سالن های زیبایی باید از سه سیستم تهویه استفاده کنند: 1. فن و پنجره بسته 2.فن و پنجره باز 3.تصفیه کننده هوا. با استفاده از این سیستم های تهویه در سالن های زیبایی می توان حجم زیادی از آلودگی های هوا در شهر تهران را کاهش داد.

در ادامه مطالب بیشتری را برای شما گردآوری خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید