بررسی تاثیرات مواد شیمیایی در زندگی روز مره از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای(1)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 13 شهریور 1398

بررسی تاثیرات مواد شیمیایی در زندگی روز مره از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای(1)

در مقالات قبل به بررسی و بحث راجع به تلاش های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در زمینه بیماری های اسکلتی – عضلانی در میان اداره های مختلف برای شما عزیزان مطالبی را گردآوری کردیم. در مقاله جدید با موضوع مواد شیمیایی با شما همراه خواهیم بود.

یکی از برنامه های کارشناسان طب کار و  بهداشت حرفه ای و مرکز سلامت و محیط و کار وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین و انتشار رهنمودهای مربوط به حوزه ها و زمینه های مختلف بهداشت محیط و حرفه ای و سایر موضوعات مرتبط است که با بهره گیری از توان علمی و تجربی همکاران متعددی از سراسر کشور انجام شده است. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این راستا سعی کرده اند ضمن بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی از تجربه کارشناسان و متخصصین حوزه ستادی مرکز سلامت محیط و کار نیز استفاده شود و در مواردی که در کشور قوانین، مقررات و دستور العمل های مدونی وجود دارد در تدوین و انتشار این رهنمود ها مورد استثنا قرار گیرد.

امروزه  استفاده از مواد شیمیایی در زندگی انسان امری اجتناب ناپذیر است. بدون شک استفاده از مواد شیمیایی در بسیاری از جنبه های زندگی و فعالیت های اقتصادی مزایای مهمی به همراه داشته و کیفیت زندگی انسان را دگرگون نموده است. اما شواهد و مطالعات اپیدمیولوژیک کارشناسان طب کار وبهداشت حرفه ای حاکی از آن است که استفاده نادرست از مواد شیمیایی می تواند برای سلامت انسان و محیط مشکل ساز باشد. به طوریکه استفاده بی رویه از مواد شیمیایی و دفع غیر بهداشتی مواد زاید ناشی از آن ها موجب آسیب به سلامتی و حتی مرگ انسان گردیده و استفاده نا ایمن موجب بروز حوادث شیمیایی در محیط های کار و فاجعه های زیست محیطی گردیده است. از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اهمیت کاربرد و مدیریت صحیح مواد شیمیایی یک مسئله جهانی بوده و هست.

لذا کارشناسان طب کار وبهداشت حرفه ای در راستای پاسخگویی علمی به مشکلات ناشی از مصرف گسترده مواد شیمایی در سطح جهانی که تهدیدی برای سلامت نسل های حال و آینده و نیز کیفیت محیط می باشد بررسی های بسیاری انجام داده اند. در سال 1980 برنامه بین المللی  ایمنی شیمیابی حاصل همکاری مشترک سازمان بهداشت جهانی (who)، برنامه محیطی ملل متحد و سازمان بین المللی کار(ILO) با دو هدف کلی ایجاد گردید. این اهداف کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای عبارت بودند از هماهنگ بودن و سرعت دادن به فعالیت های شیمیایی مرتبط با ایمنی شیمیایی خصوصا ارزیابی ریسک برای سلامتی انسان و محیط و نیز هم افزایی توانمندی ها برای اطمینان از حفظ سلامت انسان و محیط در مقابل اثرات زیان بار مواد شیمیایی در تمامی مراحل چرخه عمر یک ماده شیمیایی شامل تولید، حمل و نقل، استفاده و دفع مواد شیمیایی.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بعد از بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدند که تماس با مواد شیمیایی بسیار متنوع بوده و در طیف وسیعی از محیط های کاری اعم از محیط های صنعتی و غیر صنعتی و کارگاه های کوچک و بزرگ وجود دارد. علاوه بر کارخانجات و صنایع و صنایع شیمیایی آزمایشگاه ها نیز از جمله محیط های کاری هستند که در ان افراد تماس زیادی با خطرات مواد شیمیایی داشته به طوری که برخی از این خطرات ندرتا در محیط های دیگر وجود دارند. از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای مسلم است که ماهیت خطرات کار در آزمایشگاه ها در مقایسه با کارخانجات سازنده مواد شیمیایی که کارگران ممکن است با تعداد نسبتا محدود تری از مواد شیمیایی در تراکم های نسبت بالا و به طور طولانی مدت تماس داشته باشند ، در آزمایشگاه های تحقیقاتی افراد معمولا با تعداد زیادی مواد شیمیایی در میزان های کم و زمان های کوتاه در تماس بوده که ندرتا تراکم ان ها به طور طولانی مدت افزایش می یابد.

در ادامه با مطالب جدید در خصوص همین موضوع با شما همراه خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید