بررسی تاثیرات مواد شیمیایی در زندگی روز مره از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای(2)

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 13 شهریور 1398

بررسی تاثیرات مواد شیمیایی در زندگی روز مره از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای(2)

در این مطلب همانند مطالب قبل می خواهیم راجع به اثرات مواد شیمیایی در زندگی انسان ها برای شما عزیزان مطالب جدیدی را ارائه خواهیم داد.

می دانیم که امروزه تقریبا همه افراد با مواد شیمیایی سروکار داشته و با آن ها زندگی می کنند. با وجود این که انسان قرن ها است که در عصر مواد شیمیایی زندگی می کند اما بررسی های کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که در دهه های اخیر تماس انسان با مواد شیمیایی به مراتب بیشتر شده است.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که بسیاری از مواد شیمیایی می توانند اثرات زیان باری را روی سلامت انسان، محیط و حیوانات داشته باشند. از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای مواد شیمیایی دو نوع خطر که شامل خطرات سمی مانند ( اثرات سیستمیک و موضعی ) و        خطرات فیزیکی مانند ( خطر انفجار و یا آتش سوزی ) به همراه دارند. بنابراین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که از آن جا که استفاده نادرست از مواد شیمیایی می تواند مخاطرات زیادی را به دنبال داشته باشد، این مسئولیت به عهده استفاده کننده است که قبل از استفاده مواد شیمیایی را ارزیابی نموده و پتانسیل اثرات و نیز خطرات فیزیکی نظیر قابلیت اشتعال را شناسایی نماید.

سازندگان، وارد کنندگان و توزیع کنندگان مواد شیمیایی مختلف باید اطمینان داشته باشند که کانتینر های حاوی مواد شیمیایی خطرناک که از محیط کار خارج می شوند دارای برچسب های مناسب به همراه مشخصات ماده شیمیایی و علائم هشدار دهنده متناسب با آن می باشند.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای بررسی هایی را در محیط کار تولید کنندگان مواد شیمیایی انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که در محیط کار کانتینر ها و مخازن حاوی ماده شیمیایی باید دارای برچسب مناسب مشخصات ماده شیمیایی خطرناک که نشان دهنده هشدارهای لازم برای حفاظت کارکنان است داشته باشند.

به طور کلی از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای ، چرخه عمر یک ماده شیمیایی ممکن است شامل مسیرهای متفاوتی از تولید تا نگهداری استفاده و دفع مواد زائد بوده و تمامی این مراحل باید در ایمنی شیمیایی و مدیریت ریسک مواد خطرناک مورد توجه قرار گیرد.

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که راه های مختلفی برای استفاده ایمن از مواد شیمیایی وجود دارد به طوریکه بتوان احتمال بروز حادثه و نیز شدت نتایج حادثه را تا حدود قابل قبول و حتی ناچیز کاهش داد.

هرچند استفاده از مواد شیمیایی همواره توام با ریسک ها می باشد اما این ریسک ها را می توان با دانش، استفاده صحیح و تمرین روش های کاری مناسب به حداقل ممکن رساند. به عبارت دیگر از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای ایمنی شیمیایی بستگی به دانش، استفاده معقول، روش های ایمن کار، کنترل های مهندسی لازم، استفاده مناسب از وسایل حفاظت فردی، استفاده از حداقل مواد شیمیایی مورد نیاز و جایگزین نمودن مواد شیمیایی کم خطرتر در صورت امکان دارد.

مواد شیمیایی متنوعی که محیط پیرامون ما را احاطه نموده است بعد از تحقیقات کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که شامل بیش از 100 عنصر اساسی مانند آهن، سرب، جیوه، کربن، اکسیژن و نیتروژن  است. این مواد هم چنین شامل ترکیبات مختلفی از این عناصر، نمک ها و اسید ها هستند. واکنش های شیمیایی قادر هستند که یک ماده شیمیایی را به ماده دیگر تبدیل نمایند.

ترکیبات شیمیایی سنتز شده از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای ، به دست انسان زندگی را تغییر داده به طوریکه به جرات می توان             قرن بیستم را عصر شیمیایی نامید.

در ادامه با پژوهش های بیشتر از کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای در این زمینه همراه شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید