مواد شیمیایی و راههای جلوگیری از نظر طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 20 آبان 1398

مواد شیمیایی و راههای جلوگیری از نظر طب کار

در مقاله قبل راجع به اقداماتی که در زمینه مواظبت از کارگرانی که در کارخانجات مواد شیمیایی مشغول به کار هستند صحبت کردیم و مقاله را به نمایش گذاشتیم، در این مطلب همانند مطلب قبل در خصوص همین موضوع همراه شما همراهان گرامی خواهیم بود.

انبار و جداسازی مواد زیر نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای: کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که باید از نگه داری مواد ناسازگار و یا موادی که ممکن است با یکدیگر واکنش های خطرناک ایجاد نمایند در کنار یکدیگر اکیدا اجتناب گردد.

ریخت و پاش مواد از  دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای: کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که لازم است کلیه احتیاطات و کنترل های لازم برای یشگیری از نشت و ریخت و پاش احتمالی به عمل آمده و در صورت وقوع سریعا به روش صحیح آلودگی زدایی و پاک سازی شود. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که ورود به محل آلوده همواره باید تحت نظارت انجام شده و ماده ریخته شده نباید به ظرف اصلی خود بازگردانیده شود. لازم است که کیت و یا مواد لازم برای پاک سازی مانند خاک دیاتومه در محل های مناسب نگه داری شوند. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع اشاره کردند که برای پاک سازی مواد به لوازم زیر نیاز است:

  • لوازم جمع آوری و پاک سازی
  • دسترسی به آب(چنانچه ماده مورد نظر با آب سازگار است)
  • استفاده از وسایل حفاظت فردی

کابینت های نگهداری کالاهای خطرناک از دید طب کار و بهداشت حرفه ای:

  • کابینت های نگهداری مواد خطرناک باید حداقل 3 متر از منابع حرارتی که ممکن است بر کابینت یا محتویات آن اثر بگذارد فاصله داشته باشد.
  • تعداد کابینت های مواد در یک آزمایشگاه باید با توجه به فضای ساختمان بوده و فاصله دو کابینت از هم حداقل 3 متر ازهم باشند.
  • کابینت ها در محلی استقرار یابند که در موارد اظطراری موجب مسدود شدن مسیرهای خروجی نشوند.
  • کابینت ها باید به محل سینک برای شستشوی دست ها نزدیک باشند.
  • کابینت هایی که در محوطه آزاد نگه داری می شوند باید در مقابل شرایط آب و هوایی محافظت شوند.

امکانات حفاظت فردی: کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع رسیدند که مسئولین محیط های کاری که در آن ها کالاهای خطرناک نگهداری می شود باید اطمینان داشته باشند که کارکنان و کارگران مجهز به وسایل حفاظت فردی مناسب می باشند. این وسایل باید سالم و تمیز نگهداری شده و به موقع استفاده شوند.

حمل و نقل کالاهای خطرناک:‌کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که حمل و نقل کالاهای خطرناک باید تابع قوانین و مقررات خاص بوده تا حتی الامکان از بروز حوادث و آسیب های جانی، مالی و محیطی پیشگیری به عمل آيد. از طرفی مقررارت متفاوت وضع شده در کشور های مختلف برای حمل و نقل مواد شیمیایی از راه های مختلف(جاده ای، راه آهن، هوای و دریایی) تجارت جهانی مواد وکالاهای خطرناک را با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهد نمود. هم چنین کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند که کالاهای خطرناک علاوه بر مقررات حمل و نقل شامل مقررات دیگری مانند مقررات ایمنی کار، مقررات حفاظت از مصرف کننده، مقررات انبار داری، مقررات حفاظت از محیط نیز می باشد که ممکن است باعث پیچیدگی بیشتر گردد.

حمل و نقل مقادیر کم کالاهای خطرناک در محیط کار باید با رعایت مقررات کلی و با توجه به رعایت نکات مربوط به حمل و نقل موجود در برگه های MSDS مواد صورت گیرد. در ادامه با موضوعات جدید همراه شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید