حمل و نقل دستی بار از دیدگاه طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 03 بهمن 1398

حمل و نقل دستی بار از دیدگاه طب کار

در مقاله قبل در مورد حمل و نقل کالاهای خطرناک از نظر طب کار و بهداشت حرفه ای برای شما مطالبی را ارائه دادیم.

این مقاله قرار است در مورد موضوعی  جدید به نام حمل دستی بار از دیدگاه طب کار و بهداشت حرفه ای برای شما مقاله ای ارائه دهیم.

یکی از برنامه های مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین و انتشار رهنمودهای مربوط به حوزه ها و زمینه های مختلف بهداشت محیط و حرفه ای و سایر موضوعات مرتبط است که با بهره گیری از توان علمی و تجربی همکاران متعددی از سراسر کشور، انجام شده است.  

 وظایف جابجایی دستی بار جز لاینفک هرصنعت، فرآیند تولیدی، بخش خدمات و کشاورزی می باشد. در اکثر فعالیت ها در این بخش ها و حتی در زندگی روزمره به دفعات زیاد جابجایی دستی کالا و بلند کردن بار صورت می گیرد و این امر یکی از دلایل مهم برای بروز کمر درد از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای می باشد.

از این رو کارشناسان طب کارو  بهداشت حرفه ای اعلام کردند که عدم توجه به این مهم نه تنها از نظر سلامت و ایمنی شغلی کارگران باعث بروز مشکلات جسمانی می شود بلکه از دیدگاه اقتصادی نیز به بروز خسارت های مالی منجر می گردد. اعمال نیرو در حمل دستی بار باعث اعمال فشار بر مچ و دست ها، آرنج، شانه، تنه و خصوصا پاها و ناحیه کمر خواهد شد.  از دیدگاه آرگونومی ناحیه کمر و دیسک های بین مهره ای از اولین سطوحی هستند که در حمل دستی بار متاثر می شوند.

کارشناسان طب کار  وبهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که جابجایی دستی وسایل با قرار دادن کارگران تحت فشار جسمی( مانند اعمال نیروی زیاد، پوسچر نامناسب حرکات تکراری) می تواند منجر به صدمات جسمی، اتلاف انرژی و زمان گردد. برای پیشگیری از این مشکلات، سازمان بهداشت حرفه ای و طب کار می تواند به طور مستقیم با بازنگری فرآیند کاری و اصلاح تناسب بین نیازمندی های وظایف کاری به دیل تفاوت از نظر سن، وضعیت جسمی، توانایی به جنسیت، قد و سایر عوامل به شدت متفاوت است. به طور خلاصه تغییر محیط کار با صلاح تناسب بین کار و کارگر می تواند فواید زیر را به دنبال داشته باشد:

  • کاهش یا پیشگیری صدمات
  • کاهش تلاش اعمال شده توسط کارگر با کاهش میزان نیروی مورد نیاز جابجایی دستی
  • کاهش ریسک فاکتورهای اختلالات اسکلتی-عضلانی مانند پوسچرهای نامناسب
  • افزایش بهره وری، کیفیت خدمات و محصولات و روحیه کارگران
  • کاهش هزینه ها با حذف یا کاهش گلوگاه های تولید، میزان خطا، استفاده از خدمات پزشک به دلیل اختلالات اسکلتی- عضلانی، ادعا های غرامت کارگری، فرسودگی شغلی، غیبت و از کار افتادگی

از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای، وظایف جابجایی دستی مواد، کارگران را در معرض ریسک فاکتورهای فیزیکی قرار می دهند.

اگر این وظایف مداوم یا برابری مدت زمان طولانی انجام گیرند منجر به خستگی و صدمات خواهد شد.

ریسک فاکتورهای اصلی یا شرایطی که با ایجاد صدمات در وظایف جابجایی دستی مواد همراه هستند از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای عبارتند از:

  • پوسچرهای نامناسب
  • حرکات تکراری مانند دسترسی مکرر، بلند کردن و حمل کردن
  • اعمال نیروی زیاد مانند جابجایی و بلند کردن بارهای سنگین
  • نقاط فشار مانند گیرش بار در دست، تکیه به قطعات یا سطوح سخت مانند تیز
  • پوسچرهای ثابت مانند حفظ یک وضعیت برای مدت طولانی

در ادامه با همین موضوع همراه شما خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید