انواع اقدامات آرگونومی از دید طب کار

تگ: طب کار،بهداشت حرفه ای،معاینات بدو استخدام،سم پاشی،آزمایشگاه معتمد،محیط زیست،آزمایش آب،تائیدیه ارت،تائیدیه دیگ،تائیدیه جرثقیل،سنجش گازهای خروجی دودکش،مشاوره و ایزو

 12 بهمن 1398

انواع اقدامات آرگونومی از دید طب کار

در مقاله قبل در مورد حمل دستی بار توسط افراد زیر نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای برای شما عزیزان مطالبی را گردآوری کردیم. در ادامه در مورد اجتناب از جابجایی دستی و انواع اقدامات آرگونومی مطالبی را ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

وظایف جابجایی دستی مواد، کارگران را در معرض ریسک فاکتورهای فیزیکی قرار می دهد. کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این موضوع پی بردند که اگر این وظایف مداوم یا برابری مدت زمان طولانی انجام گیرند منجر به خستگی و صدمات خواهد شد .

کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این مسئله برخوردند که اولین سوالی که در بحث جابجایی دستی باید مطرح شود این است که آیا می توان از جابجایی دستی اجتناب کرد؟

اجتناب در واقع مترادف با پیشگیری است و همانطور که می  دانیم پیشگیری بهتر از درمان است. اجتناب از نظر کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای به این مفهوم است که کارها به شیوه دیگری انجام می شود که جابجایی را حذف و یا به حداقل می رساند. دامنه راهکارهای اجتناب از راهکارهای ساده تا کاملا پیچیده را شامل می شوند.

یک مثال ساده پرکردن سطل آب با استفاده از یک شلنگ که به شیر آب وصل شده به طوریکه نیاز به برداشتن سطل پر از روی سینک نباشد. راهکار دیگری که کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای اعلام کردند این است که چیدن مواد بر روی پالتها باید به صورتی قرار بگیرد که بتوان آن ها را لیفتراک جابجا کرد.

در برخی موارد اجتناب کامل از جابجایی امکان پذیر نیست اما کارشناسان طب کارو بهداشت حرفه ای به این نتیجه رسیدند که در بیشتر مشاغل می توان از این راهکار در کنار سایر روش هایی که برای کاهش ریسک صدمات وجود دارد استفاده کرد.

انواع اقدامات آرگونومی: به طور کلی اقدامات آرگونومی به تغییراتی گفته می شود که منجر به بهبود تطابق بین نیازمندی های کار توانایی های کارگران می گردد. معمولا گزینه های زیادی برای اصلاح یک وظیفه جابجایی دستی خاص وجود دارد و باید دید کدام گزینه برای یک کار خاص مناسب تر است. به طور کلی دو دسته از اقدامات آرگونومی از دید کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای وجود دارد و باید دید کدام گزینه برای یک کار خاص مناسب تر است. به طور کلی از دیدگاه کارشناسان طب کار و بهداشت حرفه ای دو دسته از اقدامات آرگونومی وجود دارد:

  • اقدامات مهندسی
  • اقدامات مدیریتی-اجرایی

 اقدامات مهندسی از دید طب کار: این اقدامات شامل مرتب کردن مجدد، اصلاح کردن، طراحی مجدد، فراهم کردن یا جایگزنی ابزارها، تجهیزات، پستهای کار، بسته بندی، قطعات، فرایندها محصولات یا مواد است.

اقدامات مدیریتی اجرایی: باید نحوه انجام یک کار را توسط دیگران مختلف مشاهده کرد تا ایده هایی را برای اصلاح روش ها و یا سازمان دهی کار پیدا نمود. سپس کارشناسان طب کار  و بهداشت حرفه ای اقدامات زیر را مد نظر قرار میدهند:

  • وظایف سنگین را با وظایف سبک تر جایگزین کنند.
  • با ایجاد تنوع در کارها، تکرار یک فعالیت را که منجر به استفاده بیش از حد از یک گروه عضلات می شود را حذف یا کاهش دهند.
  • برنامه کاری و سرعت کار را تنظیم کنند.
  • زمان استراحت کافی را در نظر بگیرند.
  • کار را طوری اصلاح کنند به نحوی که کارگران کار را در محدوده ناحیه قدرتی خود انجام دهند.

راهکار های مدیریتی-اجرایی از قبیل گردش شغلی می تواند مواجهه کارگران با ریسک فاکتورها را با محدود کردن زمان مواجه با یک وضعیت مشکل زا را کاهش دهد.

در ادامه همراه شما خواهیم بود.      

مطالب مرتبط

بیشتر از وبلاگ زیصا بخوانید